Site Loader
KONUM | İLETİŞİM

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. Ülkemiz ’de de Sağlık Bakanlığı Başkanlığında bu ayda çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. Ayrıca erken tanının önemini vurgulamak amacıyla,15 Ekim “Dünya Meme Sağlığı Günü” olarak kabul edilmiş ve 26 Ekim meme kanserini sembolize eden “Pembe Kurdele Takma Günü” olarak belirlenmiştir. Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen ve yaşam kaybına neden olan kanser türüdür. Kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık %25’ini meme kanseri oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü`ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi (IARC), 180 dünya ülkesinin 140’ında meme kanserinin kadınlarda en yaygın görülen kanser olduğunu belirlemiştir.

Yapılan çalışmalarda meme kanserinin erken evrede hiç bir belirti göstermediği bu nedenle, kadınların meme kanserinin erken tanısı için kendi kendilerine meme muayenesini yapmaları diğer yöntemlerden daha fazla yardım edici ve maliyet gerektirmeyen bir potansiyele sahip olduğu bildirilmiştir. Meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olması ve erken teşhis edilirse tedavi edilen bir hastalık olması; 20 yaş üzerindeki tüm kadınların kendi kendine meme muayenesi konusunda yeterli eğitim almaları ve öğrenilenleri sürekli, düzenli ve periyodik aralıklarla uygulamaları öngörülmektedir.

Meme Kanserini Önlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Birincil korunma kapsamında;

Sağlıklı yaşam girişimleri; sebze ve meyveden zengin beslenme, haftada en az 150 dakika yürüme gibi orta düzey fiziksel aktivite yapma, sağlıklı kiloda olma, sigara ve alkolden uzak durmaktır.

İkincil korunma önlemleri ise;

Kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapmak, klinik meme muayenesi (KKMM) yaptırmak ve mamografi çektirmektir. Erken tanı için, 20-40 yaşları arasında  ayda bir KKMM yapılmalı,  gerekli görüldüğünde mamografi çektirilmelidir.

Dünya’da ve Sağlık Bakanlığınca yürütülen “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı”  etkinliklerine Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Gençlik Danışma Birimi (ESOGÜ GEDAB) olarak “Farkındayım, Korkmuyorum” sloganı ile üniversite öğrencilerine Ekim ayı boyunca birimimizde bilgilendirme toplantıları düzenlenmektedir. Bilgilendirme toplantılarında sağlığın korunmasında ve meme kanserini önlemede dikkat edilmesi gerekenler, meme kanserinde erken teşhisin önemi, meme kanseri belirtileri, kendi kendine meme muayenesi (KKMM) nasıl yapılır, KKMM’ nin önemi vurgulanmaktadır. Katılan öğrencilere eğitim sonrası kitap ayıracı ve broşürler dağıttırılarak bilinçlenmeleri sağlanmaktadır.  Bilinçlendirilen gençlerin,  akranlarını bilgilendirmesi ve eğitim yolu ile farkındalık oluşturması amaçlanmaktadır