Site Loader
KONUM | İLETİŞİM

Bitter çikolata saf kakaodan üretilen, şeker ve katkı maddesi içermeyen, bileşiminde sağlığa zararlı yağlar ve karbonhidratları barındırmayan çok özel bir çikolatadır. Bitter saf kakao kullanılarak üretildiği için kakaodaki mineral ve vitaminler açısından oldukça zengin bir ürün olmakla birlikte oldukça sağlıklıdır. Kendinizi mutlu etmek ve sağlıklı bir atıştırmalık arıyorsanız bu çikolata türünden tüketebilirsiniz.

Bitter çikolatanın, kakao yüzdesine bağlı olarak farklı tat ve koyuluğa sahip alternatifleri mevcuttur. Kakao oranı ile birlikte kuru yemiş ve meyvelerle üretilen birbirinden keyifli çeşitleri de bulunmaktadır. Meyveli bitter çikolata da oldukça tercih edilen bir türdür.

Siyah çikolata olarak da bilinen bu tür, insanlar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Özellikle hafıza güçlendirmesi, stresi azaltması ve kişilere mutluluk hormonu salgılaması herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

 

 

Bitter çikolatayı diğer çikolatalardan ayıran en önemli etken yüksek oranda kakao kullanılmasıdır. Şeker içermemesi, kakao yağının az kullanılması bitter çikolatayı diğer türlerinden ayıran etkenlerdir.

Peki çikolata nasıl üretilir? Kısaca çikolata üretiminden bahsedecek olursak; kakao tohumlarının mayalandırılıp kurutulmasıyla başlar. Böylece kakao çekirdeklerinin acısı alınmış olur. Sonrasında bu tohumlar kavrulur ve un haline getirilir.

Sonrasında yağı çıkarılır. Yağı çıkarılan tohumlar öğütülür ve kakao tozu elde edilir. Kakao tozunun şeker ve süt ile karışımından muhteşem çikolata elde edilir.

Bitter çikolata tarihçesi nedir? Bakacak olursak; Amerika kökenli olduğunu söyleyebiliriz. Ormanlarda yetişen kakao çekirdekleri sıvı hale getirilerek Kızılderililer tarafından bolca tüketildiği bilinmektedir. Böylece keşfedilen bu muhteşem lezzet ilerleyen zamanlarda bütün dünyaya da nam salmıştır.

Bitter Çikolata Nasıl Saklanır?

Marketlerden ve bakkallardan satın aldığımız bitter çikolatanın raf ömrü önem verilmesi gereken bir konudur. Olması gereken serin ortamlarda saklanmayan çikolatalar daha da acı bir hal alırlar.

 

 

O yüzden bitter çikolatanızı mutlaka buzdolabında saklamanız gerekir. Güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Oda sıcaklığında yumuşayan çikolatanızı hemen buzdolabına koyarak sertleşmesini sağlayabilirsiniz.

Çok sert olmasından hoşlanmayanlar evlerinin serin ve güneş görmeyen ortamlarında çikolatalarını muhafaza edebilirler. Ani ısı değişikliklerinin çikolatanın üzerinde beyazlamaya neden olduğu da bilinmektedir.

Ayrıca yumuşamış olan bitter çikolatanızı değerlendirmek için farklı tatlı ya da pasta süslemelerinde kullanmanız da mümkündür.

Bitter Çikolata Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Bitter çikolatanızı eriterek ya da parçalar halinde pasta, tatlı, kek ve kurabiyelerde kullanabilirsiniz. Ayrıca kendinize güzel içecekler de hazırlayabilirsiniz.

Bitter çikolatalı pasta güzel görüntüsü ve lezzeti ile herkesin ilk pasta çeşidi tercihi arasında bulunmaktadır. Özellikle doğum günü ve kutlamalarda sıklıkla tercih edilir.

Bitter çikolatalı kek ile mükemmel bir görüntüyü kekinizde yansıtabilirsiniz. Ayrıca kaselere hazırlayarak yapmış olduğunuz sütlü tatlılarınıza bitter çikolata parçacıkları ekleyerek güzel bir görsellik yaratabilirsiniz.

Kurabiyelere de bitter lezzeti ilave ederek bol kakao tadını kurabiyelerde hissedebilirsiniz. Ayrıca sıcak çikolata seven kişiler, sıcak suya ya da süte bitter çikolata ekleyerek erimesini sağlayabilirler. Daha sonrasında sütlerini afiyetle içebilirler.

Kahve yanı ikramlığı olarak bilinen çikolatalar arasında bitter çikolatanın ayrı bir yeri bulunmaktadır. Ayrıca kahvenizi çikolatalı yapmak isterseniz pişme anında bitter çikolatayı ilave edebilirsiniz. Böylelikle mis kokulu bitter çikolatalı kahve içmiş olursunuz.

Küçük büyük herkesin oldukça fazla sevdiği ve tükettiği bitter çikolata tek başına atıştırmalık olarak, sütlü tatlıları süslemek için ya da pastalarınıza lezzet katmak için oldukça fazla tercih edilmektedir.

Ayrıca bu çikolata türü sevdiklerimize ve akrabalarımıza hediye götürmek için doğru bir seçimdir.

Bitter Çikolata Faydaları

Bitter çikolatanın doğru miktarlarda ve düzenli tüketilmesi sağlığınız için oldukça yararlıdır. Bitter çikolata faydaları nelerdir inceleyecek olursak;

 

 

Antioksidan Deposu

Kakao en güçlü antioksidan deposudur ve düzenli tükettiğiniz takdirde kalp hastalıklarına ve kansere karşı korunmamızı sağlar. Sağlıklı ve genç görünmenize yardımcı olur, her yaşınızı en güzel şekilde yaşamanızı ve hayatınızın keyfine varmanızı sağlar.

Öksürüğe İyi Gelir

Bitter çikolatadaki teobromin, boğazınızdaki kaşıntıya ve inatçı öksürüğe çok iyi gelir. Az miktarda tükettiğiniz takdirde etkisini hemen görebilirsiniz.

Kan Dolaşımını Arttırır

Kanın pıhtılaşmasını önleyen aspirin ile aynı etkiye sahiptir. Kan dolaşımınızın hızlanması beyin fonksiyonları açısından da oldukça önemlidir. Doğru ve düzenli tüketirseniz bağışıklık sistemine iyi gelir ve sizi hastalıklardan korur.

Cilde Çok İyi Gelir

İçeriğindeki flavonoid, cildiniz için adeta bir koruma kalkanı oluşturur. Cildinizin ışıldamasını ve sağlıklı kalmasını sağlayan içeriği ile güzelliğinize güzellik katar

Stresi Ortadan Kaldırır

Bitter çikolata tükettiğinizde beyinde salgılanan mutluluk hormonu, her an dingin ve huzurlu olmanızı sağlar. Bu sayede ani stres artışları, korku, karamsarlık gibi duyguları yaşamayacaksınız. En güzel anlarınızı inşa eden, en iyi atıştırmalık ile yüzünüzdeki gülümseme hiç eksik olmayacaktır.

Kolesterol Seviyesini Korur

Bileşenindeki flavonoid kolesterol seviyenizi korur ve yükselmesini engeller.

Gözlere İyi Gelir

Bitter çikolata, kan dolaşımını hızlandıran etkisiyle göz sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Böylece dünyaya gülen gözlerle bakabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Fiber olarak zengin olduğu için tokluk hissi yarattığından kilo vermenize yardımcı olur. Her an fit ve mutlu olmanız için en doğru seçenektir.

Bitter Çikolata Nelere İyi Gelir?

Çikolata çeşitleri arasında bitter çikolata, son yıllarda hakkında oldukça fazla araştırma yapılan bir ürün olmasının yanı sıra; sağlıklı içeriği ve katkısız olması sebebiyle tüketicilerin de dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Peki nelere iyi gelir? Diye bahsedecek olursak;

Cilt bakımına, öksürüğe, kolesterole, gözlere iyi geldiği bilinmektedir cevabı ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca beynin çalışmasına iyi gelerek hafızayı da güçlendirmektedir.

Bitter Çikolata İçindeki Vitaminler

Bitter çikolata içeriğinde %70 oranında kakao bulunduran bir çikolata çeşididir. İçeriğinde bol miktarda demir, kalsiyum, kükürt, bakır, çinko, potasyum, magnezyum gibi mineraller ve B1, B2, B3, B5, E vitaminleri bulunmaktadır.

Vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek olan bu tatlı atıştırmalığı yerinde ve dozunda tüketirseniz vücudunuz için ihtiyaç olan birçok minerali karşılayabilirsiniz.

Bitter Çikolata Kalorisi

Diyet yapan ya da sağlığına özen gösteren kişiler tatlı gıdalardan uzak durmaktadırlar. Ama diyetisyenlerin önerisi; tatlı krizi yaşayan kişilere bitter çikolata tavsiye edilmesi yönündedir.

Böylelikle açlığınızı kontrol altına alabilir ve açlık krizlerinizi önleyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissederek diyet listenizi daha kolay uygulayabilirsiniz. Bitter çikolata kalorisi nedir? Diye inceleyecek olursak;

100 gram bitter çikolata 530 kalori içermektedir

Bitter Çikolata Zararları

Sağlığımız için faydalı olan bu besin fazla kullanıldığında bazı yan etkiler de yapmaktadır. Özellikle çocuklar fazla tüketirse dişlerinin çürümesine neden olmaktadır. O yüzden çikolata yedikten sonra dişleri fırçalamak gerekir.

Bitter çikolata zararları arasında zayıf kemik yapısına ve osteoporoza neden olacağına dair bazı araştırmalar da bulunmaktadır. Diyet yapanlar diyetisyen kontrolünde bitter çikolata tüketmeleri gerekir. Yoksa kilo vermek yerine kilo alınabilir.

Bazı alerjileri olan kişiler çikolata alerjisi var mıdır? Onun testini yaptırmaları gerekir. Cildi hassas olan kişilerde fazla çikolata tüketimi ile kaşıntı problemi görülebilir.